But that was also when my weekly grocery bill was like $40+ just for buying organic stuff and healthier versions of food.
Ain't that the truth. I make healthier choices, but it's tough sometimes when a double cheeseburger is a dollar.
It gets expensive, so if you spend already $60 a week for food, tack on another $40 for chicken and other healthy items.
Sometimes I would end up spending $120 a week for groceries. That of course is not including vitamins and whey/protein powders.